piątek, 28 października 2011

03

Często w nowoczesnej formie czeskiego gotowania można spotkać się z różnymi eksperymentami z knedlikiem:
- knedlik o smaku curry świetnie nadaje się do mięsa kurzęcego- do ciasta knedlika drożdżowego należy po prostu dodać trochę curry.
- knedlik szpinakowy powstaje przez dodanie do knedlika ziemniaczanego 100g zmielonego i odsączonego szpinaku. Dodatkowo należy do ciasta dodać więcej mąki, gdyż pomimo wyciśnięcia w szpinaku zawsze pozostanie trochę wody.
- knedlik z papryką- warzywo należy pokroić w kostki i lekko podsmażyć na patelni. Potem należy wmieszać je w ciasto knedlika drożdzowego, dzięki czemu czerwień papryki ożywi neutralny kolor knedlika.
- podobnie można postąpić z koncentratem pomidorowym- po prostu dodać do ciasta dwie łyżki i postępować zgodnie z klasycznym przepisem na knedlik.
- dla fanów mięsa w każdej postaci polecam dodać do ciasta pokrojoną w kostkę szynkę. Taki mięsny knedlik świetnie pasuje do kapusty.
Zdaje się, że wariacje na temat knedlika nie mają końca, bowiem ową wdzięczną potrawę można nie tylko podawać jako element dania, ale także jako danie główne lub deser. Smak jest nam dobrze znany, gdyż jest pochodną konsystencji kopytek, klusek śląskich etc. Jednak pozwolę sobie przytoczyć kilka przepisów, aby każdemu chętnemu poznania czeskiej kuchni nie zepsuć zabawy :)
Zacznę od przepisu na knedlik z mięsem, który przypomina polskie pyzy z mięsem:

Bramborové knedlíky plněné uzeným masem, ziemniaczane knedliki pełnione wędzonym mięsem
- 600g ziemniaków
-100g mąki
-100g kaszki mannej
-1 jajko (ale awaryjnie przygotować drugie ;)
-mąka
-sól
-250g ugotowanego wędzonego mięsa
-1 mała główka białej kapusty
-3 cebule
-ocet
Przygotowujemy ciasto jak na knedlik ziemniaczany- ziemniaki w mundurkach ugotować, obrać, zetrzeć na tarce. Dodać mąkę wymieszaną z kaszką, solą i roztrzepanym jajkiem. Ciasto powinno być gęste i bez grudek. Udormować dwa wałki i pokroić je w płaty, które należy lekko spłaszczyć. Na każdy płat nałożyć do środka mieśa, a potem zagiąć rogi i uformować kulkę. Zagotować i osolić wodę, a gdy już będzie gorąca wrzucić knedliki i raz zamieszać (aby nie przykleiły się do dna). Poczekać aż wypłyną na powierzchnię. Takie knedliki możńa podawać z podsmażoną cebulką z boczkiem, ale jeszcze lepiej smakują z kapustą. Kapustę należy pokroić i poddusić, dodać cebulę i według gustu- kminek. Na koniec duszenia dolać troszeczkę octu, można także wsypać łyżeczkę cukru. Podawać z knedlikami i piwem :)


Smak knedlika podawanego w formie deseru też jest zależny od naszej kreatywności. Do słodkiego knedlika pasują śliwki, truskawki, porzeczki, jabłka, mak, twaróg, a także wszelkie sosy owocowe. Klasyczną formą podania jest nasypanie na knedlik ogromnej górki cukru pudru lub maku i zalanie go gorącym masłem.

Bramborové knedlíky se švestkami- ziemniaczane knedliki z śliwkami
-200g vařených brambor
-300 g hrubé mouky
-20 ml mléka
-2 vejce
-sól
-masło
-śliwki
Przygotowujemy klasyczne ciasto na knedlik ziemniaczany, czyli ugotować ziemniaki w mundurkach, obrać, zetrzeć, dodać mąki, soli, mleka i jajka. Wyrobić ciasto, które pokroić na grube płaty, aby w nich umieścić śliwki. Śliwki należy oczywiście pokroić i wypestkować. Zagnieść ciasto na rogach i wytworzyć kulki. Zagotować i osolić wodę, wrzucić kulki i raz zamieszać, aby nie przylegały do dna. Gotować około 8-10 min, po czym podawać na gorąco :)Na zdjęciu śliwkowy knedlik z makiem.

Ciekawą i niezwykle smaczną formą knedlika na słodko jest połączenie go z serem twarogowym. Do takiego typu knedlika pasują sosy owocowe- np. truskawki można podsmażyć, aby puściły sok i polać nimi knedlika.

Tvarohové knedlíky- knedlik z twarogiem
-310g miękkiego twarogu
-1 jajko
-szczypta soli
-160g mąki
-1 łyżka mączki ziemniaczanej
-1/4 łyżki proszku do pieczenia
-można dodać wanilię
Twaróg wymieszać z jajkiem. W osobnej misce wymieszać mąkę z mączką ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Dodać do tego masę twarogową i ugnieść ciasto. Jeśli ciasto wyjdzie za rzadkie należy dosypać mąki. Odstawić na 20min w zimne miejsce. Gdy chcemy dodać do środka owoc (np. wiśnie, brzoskwinię) należy ciasto pokroić w grube płaty i zagnieść w kulki. Jeśli chcemy knedlik bez owocu (a np. z wanilią) należy ciasto uformować w kulki i wrzucić do gotującej się i osolonej wody. Raz zamieszać, aby nie przywarły do dna. Gotowe knedliki można podawać z sosem owocowym lub z jogurtem.

3 komentarze:

  1. Knedliki nie są pełnione, lecz nadziewane, hihihi;) Fajny blog, baaardzo chętnie będę czytać i gotować :)

    OdpowiedzUsuń
  2. dzieki za uwage- pewnie bede popelniac takie gafy dosyc czesto zapominajac polsko-czeskich roznic przy pisaniu ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zupełnie nie szkodzi, to tylko takie moje zboczenie zawodowe :) Ale kiedy zna się oba te języki, takie rzeczy się zdarzają :)) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń