piątek, 4 listopada 2011

04 Smažák

Smažák, czyli smażony ser
Pewnie wiele razy spotkaliście się w czeskich restauracjach, że najczęściej do piwa podaje się sery w różnej postaci. Zacznę może od tej, która jest uwielbiana przez moich znajomych z Polski, czyli od smażaka. Przygotowanie nie wymaga umiejętności kulinarnych, a jest to danie bardzo sycące. Do wykonania smażaka potrzebujemy:
- około 300g sera Edamskiego 45% w kawałku
- 50ml mleka 1,5%
- około 300g mąki
- 300g bułki tartej
- 2 jajka
- sól
Ser rozkroimy na grube plastry (z 300g powinno wyjść około 4) i posolimy. Plastry panierujemy podobnie, jak zwykłe mięso- rozmieszamy jajko i mleko w jednej miseczce, w drugiej mamy mąkę, a w trzeciej bułkę tartą. Panierowanie należy powtórzyć dwukrotnie uważając, aby boki sera były dobrze zakryte. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że ser nie wycieknie podczas smażenia. Na patelni rozgrzać olej i smażyć ser do czasu, aż panierka się zarumieni. Gorące 'serowe kotleciki' najczęściej podaje się z sosem tatarskim (w Czechach smak sosu tatarskiego znacznie się różni powszechnie znanego- jest on gęstszy i bardziej przypomina majonez). Dla urozmaicenia smażak można podawać także z plastrem szynki - przed panierowaniem ser należy pokroić w cieńsze plastry. Wtedy to jeden smażak robimy z 2 plastrów między które wkładamy szynkę. Potem postępujemy zgodnie z tradycyjną recepturą ;)



Smażak można przygotować także z hermelinem, czyli okrągłym serem pleśniowym typu camembert. Ciekawostką jest to, że od pewnego czasu w czeskich marketach można spotkać hermelin produkowany w ... Polsce :) Przygotowanie smażaka z hermelina wygląda tak samo, jak w przypadku tradycyjnego przepisu- jedynie nie kroi się sera na plastry, ale panieruje w całości. Trzeba jednak zwrócić jeszcze większą uwagę na to, aby boki były dobrze zakryte panierką.
Do piwa pasują także okrągłe lub podłużne olomoucké tvarůžky, czyli serki o bardzo intensywnym zapachu. Podaje się je w wersji surowej- jako dodatek do złocistego napoju. W Polsce można kupić coś podobnego pod nazwą ser harceński- zazwyczaj występuje w przezroczystym opakowaniu. Niestety specyficzna woń często odrzuca osoby, które nie miały z nimi wcześniejszej styczności, nawet spotkałam się z oburzającym 'to jest popsute!'. Zapewniam-te twaróżki się nie psują:) Każdy ser jest w Czechach przyrządzany na setki sposobów- często się je marynuje, zalewa piwem, octem, smaży, piecze, panieruje. Także z twaróżków można wykonać smażak. Jest on znacznie mniejszy, ale równie dobry, co tradycyjny. Olomouckim twaróżkom poświęce jeszcze wiele wpisów na blogu, gdyż posiadają one ciekawą tradycję, która przejawia się w specyficznym smaku. Wszak nie od dziś wiadomo, że Czechy to kraina piwa, wina i sera!

2 komentarze:

  1. Świetny blog! Podróżuję po Czechach, studiuję bohemistykę i sama próbuję gotować po czesku.
    Blog znalazłam przez Czechofila i czekam na więcej przepisów!

    OdpowiedzUsuń
  2. No tak, Czechofil siewca dobrej nowiny ;) Dzieki za mile slowa i do zobaczenia gdzies w .. Czechach :)

    OdpowiedzUsuń