poniedziałek, 14 listopada 2011

05 Nakládané sýry

W Czechach można otrzymać wyśmienity prezent od znajomych - ozdobny słoiczek z leistą i kolorową zawartością w środku, czyli ser w zalewie octowej/olejowej z przyprawami. Jest to zupełnie inne i jakże smaczne podejście do tematu sera. Polecam ten przepis ze względu na łatwość wykonania oraz gwarantowane zaskoczenie w oczach obdarowanej osoby. Sprawdza się także w sytuacji, kiedy macie nieoczekiwaną wizytę w domu- butelka czerwonego wina i ser ze słoiczka to świetna przystawka. Do wykonania można użyć kilku różnych rodzajów sera lub oprzeć smak tylko na np. serze pleśniowym.


Nakládaný eidam- ser edamski w zalewie
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 5 bobkowych liści
- ziele angielskie
- 2 łyżki cukru
- 250ml wody
- 200ml octu
- 3 ziarna pieprzu
- 500g sera edamskiego 45%
- 200g pieczarek w puszce
- 200g pasteryzowanych papryk
- 1 szklanka oleju
- słoik
Wodę z octem i cukrem zagotować. Cebulę i pieczaki pokroić na prążki. Dodać ziele angielskie, bobkowe liście, pieprz i pokrojone warzywa. Gotować 15min. Paprykę odcedzić i pokroić razem z czosnkiem, ser pokroić w kostkę. Zagotowane warzywa odcedzić zostawiając na dnie troszeczkę wody (2-5 łyżek) i wymieszać z pokrojonymi warzywami i serem. Mieszankę umieścić w słoiku i zalać wodą z gotowania i olejem,aby całość była zanurzona w zalewie. Odstawić do lodówki na kilka dni.

Nakládaný hermelin- ser pleśniowy w zalewie na ostro
Z hermelinem, czyli serem pleśniowym sprawa wygląda podobnie, lecz jest on bardziej efektowny dla oka.
- ser pleśniowy w krążkach typu Camembert (ilość ustalić wg. potrzeby, przepis jest na mniej więcej 5 sztuk sera)
- pasta z ostrej papryczki (może być kupiona w słoiczku np. węgierska)
- zioła prowansalskie
- przyprawa do gyros lub pikantna do grilowania
- pasteryzowane ogórki
- czosnek
- cebula
- olej
- pieprz ziarnisty
- wysoki słoik
Camembert musi być dojrzały- polecam odstawić go na około dwa dni do lodóweczki. Gdy ser jest już gotowy należy go rozkroić na dwie połowy i natrzeć pikantną pastą, posypać przyprawami. Ogórki i czosnek pokroić w płatki i ułożyć na każdej połowie sera. Posiekać cebulę w paski i również umieścić na serze. Całość włożyć piętrowo do słoika, dodać ziarna pieprzu, zalać olejem. Po szczelnym zamknięciu odstawić na około 5 dni w chłodniejsze miejsce (nie do lodówki).
Zamiast sera pleśniowego można dodać biały ser bałkański, który należy pokroić w kostki. W tej wersji zamiast pikantnej pasty zalecam użyć pokrojone papryczki chili/jalapeno, które będą się marynowały razem z serem. Zalać olejem z oliwek i odstawć do lodówki na 5 dni.


Nakládané olomoucké tvarůžky v pivě- serki olomoucke w zalewie piwnej
Twaróżki można zmarynować w oliwie- jak inne sery. Postanowiłam jednak przytoczyć przepis od kolegi z Brna, który jest fanem intensywnego zapachu i smaku olomouckich twaróżków oraz piwa. Jak już wspominałam w poprzednich notkach tvarůžky można kupić w Polsce pod nazwą ser harceński. Różnią się trochę od oryginalnych czeskich- moim zdaniem olomoucke są bardziej intensywne (jak Romadur:). Słyszałam też, że piwo czasem potęguje zapach sera :) Może się zdarzyć, że ser wyjdzie kwaśny- wszystko niestety zależy od producenta i partii,jaką akurat przyjdzie nam kupić. W oryginalnym przepisie wystarczy tylko butelka piwa i ser, ale coraz częściej wzbogaca się smak przez dodanie cebuli i przypraw.
- butelka ciemnego piwa (11% lub 12%)
- około 500g sera
- 2 mniejsze cebule
- słoik
Pokroić cebulę i wrzucić na dno słoika. Na to umieścić twaróżki, które dla smaku można posypać ostrą papryką. Zalać sery piwem do całkowitego zakrycia. Słoik może być trochę wyższy- piwo powoduje, że ser zaczyna pracować i potrzebuje więcej miejsca. Należy zostawić wolną przestrzeń między wieczkiem, a piwem ;) Odłożyć na 5-7 dni w chłodne miejsce. Po tym czasie można podać ser z gorącym tostem lub pokrojoną ostrą papryczką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz